View Technical
Program Schedule

Final disposition of your abstract will be e-mailed to you by 31 August.

Reviewers and Discipline Categories

All sessions will take place at the Oregon Convention Center.

In addition to the Topical Sessions, there will be quite a few discipline categories for which you can submit an abstract. Discipline sessions are equally vital to our technical program, so check the following discipline categories, and please feel free to contact the JTPC member associated with your discipline if you have any questions regarding your abstract.

2009 Joint Technical Program Committee (JTPC) and Discipline Categories
Review Group Discipline Category Contact(s)
GSA Archaeological Geology Division archaeological geology Art Bettis,
GSA Coal Geology Division coal geology Jack Pashin,
GSA Engineering Geology Division engineering geology Dave Rogers,
Environmental Geoscience environmental geoscience Neal C. Grasso,
GSA Geobiology & Geomicrobiology Division geomicrobiology Jack D. Farmer, ; Stuart Birnbaum,
Geochemical Society geochemistry; geochemistry, organic Briant A. Kimball, ;Troy Rasbury,
GSA Geoinformatics Division geoinformatics Dogan Seber,
GSA Geology and Health Division geology and health Monica Gowan, or
GSA Geology and Society Division public policy Karen McCurdy,
GSA Geophysics Division geophysics/tectonophysics/seismology Catherine M. Snelson, ; Kevin Mickus,
GSA Geoscience Education Division and National Association of Geoscience Teachers (NAGT) geoscience education Eric J. Pyle, ; Mike Tabor,
Geoscience Information Society (GSIS) and Association of Earth Science Editors (AESE) geoscience information/communication Jody Bales Foote, ; Monica Gaiswinkler Easton,
GSA History of Geology Division history of geology Vic Baker,
GSA Hydrogeology Division hydrogeology Ed Harvey, ; Bill Cunningham,
GSA International Division   John Wakabayashi,
GSA Limnogeology Division limnogeology Michael Rosen,
Marine/Coastal Geology marine/coastal science Mark Kulp,
Mineralogical Society of America (MSA) mineralogy/crystallography; petrology, experimental; petrology, igneous; petrology, metamorphic; volcanology James Beard, ; Philip Brown,
Paleoceanography/Paleoclimatology paleoclimatology/paleoceanography Sharon Kanfoush,
Paleontological Society (PS) paleontology, biogeography/biostratigraphy; paleontology, diversity, extinction, origination; paleontology, paleoecology/taphonomy; paleontology, phylogenetic/morphological patterns Rowan Lockwood, ; Andrew Bush, ; Ellen Currano,
GSA Planetary Geology Division planetary geology; remote sensing/geographic info system Louise Prockter, ; Jayne Aubele,
Precambrian Geology Precambrian geology Joe Meert,
GSA Quaternary Geology and Geomorphology Division geomorphology; Quaternary geology Marith Reheis, ; Paul Bierman,
GSA Sedimentary Geology Division sediments, carbonates; sediments, clastic; stratigraphy Mark Kulp, ; Troy Rasbury,
Society of Economic Geologists (SEG) economic geology John H. Dilles,
GSA Structural Geology and Tectonics Division neotectonics/paleoseismology; structural geology; tectonics Michele Cooke, ; Scott Johnson,
2009 Technical Program Chair

Richard C. Berg,

GSA Technical Program Manager

Nancy Wright,

top

2009 GSA Annual Meeting Logo

 

 

IYPE