Grants,Awards & Medals Store,Journals,Join,Donate

Navigation Menu
popup category descriptions

Research &
Travel Grants
Awards & Medals
About GSA's Awards Current Recipients Past Recipients National Awards

Award & Medal Recipients

Sneak Preview — 2007

GSA Awards Division Awards

PENROSE MEDAL
Kevin C.A. Burke, University of Houston

ARTHUR L. DAY MEDAL
Mary Lou Zoback, Risk Management Solutions

YOUNG SCIENTIST AWARD (DONATH) MEDAL
Carmala N. Garzione, University of Rochester

GSA DISTINGUISHED SERVICE AWARD
Nancy L. Carlson, GSA Technical Program Manager
Yildirim Dilek, Miami University
Robert C. Thomas, University of Montana–Western

GSA PUBLIC SERVICE AWARD
Mary Lou Zoback, Risk Management Solutions

HONORARY FELLOWS
Cheng-Fa Chang, Chinese Academy of Sciences
Maarten J. de Wit, University of Cape Town

SUBARU OUTSTANDING WOMAN IN SCIENCE AWARD
(Sponsored by Subaru America, Inc.)
Tanja Bosak, Massachusetts Institute of Technology

AGI MEDAL IN MEMORY OF IAN CAMPBELL
Arthur A. Socolow, Pennsylvania Geological Survey (retired)

JOHN C. FRYE ENVIRONMENTAL GEOLOGY AWARD
David K. Brezinski, for Brezinski, D.K., 2004, Stratigraphy of the Frederick Valley and its relationship to karst development, Maryland Geological Survey, Report of Investigation 75, 101 p.

RIP RAPP ARCHAEOLOGICAL GEOLOGY AWARD
Norman Herz, University of Georgia

GILBERT CADY AWARD (Coal Geology Division)
Andrew Cunningham Scott, Royal Holloway, University of London

E.B. BURWELL, JR., AWARD (Environmental and Engineering Geology Division)
Fred G. Bell, British Geological Survey, and Laurance J. Donnelly, Halcrow, Deanway Technology Centre, for Bell, F.G., and Donnelly, L.J., 2006, Mining and its Impact on the Environment: New York, Taylor & Francis Group, 547 p.

GEORGE P. WOOLLARD AWARD (Geophysics Division)
Alan Levander, Rice University

MARY C. RABBITT AWARD (History and Philosophy of Geology Division)
Kenneth L. Taylor, University of Oklahoma

O.E. MEINZER AWARD (Hydrogeology Division)
Shaun K. Frape, University of Waterloo

DISTINGUISHED CAREER AWARD (International Division)
Alan Gilbert Smith, Cambridge University

G.K. GILBERT AWARD (Planetary Geology Division)
Maria T. Zuber, Massachusetts Institute of Technology

KIRK BRYAN AWARD (Quaternary Geology and Geomorphology Division)
Marith Cady Reheis, U.S. Geological Survey, Denver for Reheis, M.C., Sarna-Wojcicki, A.M., Reynolds, R.L., Repenning, C.A., and Mifflin, M.D., 2002, Pliocene to middle Pleistocene lakes in the western Great Basin-Ages and connections, in Hershler, R., Currey, D., and Madsen, D., eds., Great Basin Aquatic Systems History: Smithsonian Contributions to Earth Sciences no. 33: Washington, D.C., Smithsonian Institution Press, p. 53–108.

LAWRENCE L. SLOSS AWARD (Sedimentary Geology Division)
Michael A. Arthur, Pennsylvania State University

CAREER CONTRIBUTION AWARD (Structural Geology and Tectonics Division)
Warren B. Hamilton, Colorado School of Mines


  Home Page | Privacy | Contact Us

© The Geological Society of America, Inc.  

GSA Home Page Contact Us Frequently Asked Questions Site Search Site Map About GSA Member Services Publications Services Meetings & Excursions Sections Online Newsroom GSA For Students Geology & Public Policy Grants, Awards & Medals Employment Opportunities GeoMart Education & Teacher Resources Internships & Mentor Programs GSA Store Online Journals Join GSA Donate Now!