GSA Division Activities at the 2008 Joint Annual Meeting

rocks

topArchaeological Geology Division

  • Business Meeting and Awards Ceremony, Mon., 6 Oct., 5:30-7:30 p.m., Convention Center, Room 332BE

topCoal Geology Division

  • Business Meeting and Awards Ceremony, Mon., 6 Oct., 5:30-6:30 p.m., Convention Center, Room 310BE

topEngineering Geology Division

  • Annual Board Meeting, Sun., 5 Oct., 1-5 p.m., Hilton, Lanier Grand Ballroom E
  • Richard H. Jahns Distinguished Lecture, Mon., 6 Oct., 10:30-11:30 p.m., Convention Center, Room 310BE
  • Luncheon & Awards Ceremony, Mon., 6 Oct., noon-3:30 p.m., Hilton, Lanier Grand Ballroom D

topGeoinformatics Division

  • Business Meeting, Convention Center, Wed., 8 Oct., 5:30-6:30 p.m., Room 351AD.

topGeobiology & Geomicrobiology Division

  • 5 cosponsored Technical Sessions
  • 4 Joint Plenary Sessions of Interest
  • Business Meeting: Mon., 6 Oct., 12:15 to 1 p.m., Convention Center, Room 342BE. Lunch provided on a first come, first served basis until gone.
  • Reception: Tues., 7 Oct. 6-7 p.m., Convention Center, Room 350A. Cash bar; snacks provided.

topGeology and Health Division

  • 11 cosponsored technical sessions
  • Annual Business Meeting, Sun., 5 Oct., 11:35 a.m.-1:15 p.m., Convention Center, Room 330B. Features outgoing Chair Geoff Plumlee's lecture, "Geology, health, and security in the global community." Box lunches will be available at no cost for 50 G&H members starting at noon; please RSVP. Also presented: Our inaugural Best Student Paper Award.

topGeology & Society Division

  • Communicating with Congress, Sun., 5 Oct., 12:15-1:15 p.m., Convention Center, Room 310CF
  • Getting into Geoscience Policy: Careers and Avocations, Mon., 6 Oct., 3-4:30 p.m., Convention Center, Room 370EF
  • Distinguished Lecture, Reception, and Business Meeting, Mon., 6 Oct., 5:45-8:45 p.m., Convention Center, Room 342CF

topGeophysics Division

  • 19 cosponsored technical sessions
  • 2008 George P. Woollard Award Technical Lecture — Dr. Gene Humphreys, Mon., 6 Oct., 5-5:30 p.m., Convention Center, Room 332AD
  • Business Meeting and Awards Ceremony, Mon., 6 Oct. 5:30-6:30 p.m., Convention Center, Room 332AD. Honorees include Gene Humphreys; Michael Marsh, the 2008 Allen V. Cox Student Award recipient; and Matt Cossatt, the 2008 Geophysics Division Student Award recipient.
  • Joint Reception with GSA Structural Geology and Tectonics Division, Tues., 7 Oct., 7-8 p.m., Convention Center, Room 320ABC

topGeoscience Education Division

  • 20 cosponsored technical sessions
  • 3 cosponsored short courses
  • Geoscience Educators Social Reception, Sat., 4 Oct., 5-7 p.m., Convention Center, George Bush Grand Ballroom Prefunction
  • NAGT/GED Awards Luncheon, Sun., 5 Oct., 11:30 a.m.-1 p.m., Hilton, Lanier Grand Ballroom D
  • Business Meeting, Mon., 6 Oct., 4-6 p.m., Hilton, Room 329
  • Geoscience Education Research Interest Group, Tues., 7 Oct., 5-7 p.m., Hilton, Room 329

topHistory of Geology Division

  • Luncheon and Business Meeting, Mon., 6 Oct., noon-2 p.m., Hilton, Room 337AB
  • Student and Friends Reception, Tues., 7 Oct., 5-7 p.m., Hilton, Room 335B

topHydrogeology Division

  • 31 cosponsored technical sessions
  • GSA Hydrogeology Division Darcy Distinguished Lecture (cosponsored with NGWA) — Dr. Michael Celia, Mon., 6 Oct., 4:30 p.m., Convention Center, Room 351BE
  • Luncheon and Awards Ceremony, Tues., 7 Oct., noon-3 p.m., Hilton, Lanier Grand Ballroom JK. We will honor Don Thorstenson as this year's O.E. Meinzer awardee.
  • Birdsall-Dreiss Distinguished Lecture — Dr. Larry McKay, Tues., 7 Oct., 4:30 p.m., Convention Center, Room 322AB

topInternational Division

  • Business Meeting and Reception, Tues., 7 Oct., 5:45-8:45 p.m., Hilton, Room 337AB

topLimnogeology Division

  • 4 cosponsored technical sessions
  • 1 cosponsored Pardee Symposium
  • Core Workshop: Lake Cores: Climate Change and Tectonics, Sat., 4 Oct., 9 a.m.-4 p.m., Convention Center, Exhibit Hall E
  • Joint Business Meeting and Awards Reception with GSA Sedimentary Geology Division, Mon., 6 Oct., 5:45-8 p.m., Convention Center, Room 351CF

topPlanetary Geology Division

  • Awards Reception, Tues., 7 Oct., 5:45-7 p.m., Convention Center, Room 310AD

topQuaternary Geology and Geomorphology Division

  • 33 cosponsored technical sessions
  • 5 cosponsored field trips
  • Awards Ceremony and Business Meeting, Tues., 7 Oct., 7-11 p.m. Convention Center, General Assembly Theater A. The following award recipients will give special research presentations: Distinguished Career Awardee, Dr. Richard Madole & Easterbrook Distinguished Scientist Awardee, Dr. Alan Gillespie — Geomorphology Session 178; Kirk Bryan Awardee, Dr. Jon Major — Topical Session T13, no. 123; and the Farouk El-Baz Award for Desert Research recipient, Dr. Martin Williams — Quaternary Geology Session 278.

topSedimentary Geology Division

  • Joint Business Meeting and Awards Reception with GSA Limnogeology Division, Mon., 6 Oct., 5:45-8 p.m., Convention Center, Room 351CF

topStructural Geology and Tectonics Division

  • Business Meeting and Awards Presentation, Tues., 7 Oct., 5:30-7 p.m., Convention Center, Room 320ABC
  • Joint Reception with GSA Geophysics Division, Tues., 7 Oct., 7-8 p.m., Convention Center, Room 320ABC